wtorek, 27 stycznia 2015

Świadek idealny. Rola i powinności.

Wybór świadków jest niezwykle istotnym elementem całych przygotowań ślubnych. Choć nie da się ukryć, że formalnym obowiązkiem świadków jest złożenie podpisów pod aktem, stwierdzającym zawarcie małżeństwa, to tych nieformalnych jest znacznie więcej. I właśnie temu poświęcony będzie dzisiejszy post.

Kto może zostać świadkiem?

 Każdy, kto:
- ukończył 18 lat;
- jest zdolny stwierdzić zawarcie związku małżeńskiego i dać temu wiarygodne świadectwo;
- będzie obecny fizycznie w miejscu i czasie ślubu.

Co ciekawe prawo kanoniczne nie określa, że świadkowie muszą być osobami wierzącymi, więc nie dajmy na sobie tego wymóc. Nieprawdą jest także to, że świadkiem musi być osoba stanu wolnego oraz, że para przed swoim ślubem nie powinna stawać razem przed ślubnym kobiercem na przykład właśnie w roli świadków, bo rzekomo przyniesie im to nieszczęście :-)

Kogo warto wybrać na świadka?

Najczęściej na świadków wybierani są: rodzeństwo lub najbliżsi przyjaciele Pary Młodej. Przy wyborze świadków nie powinno kierować się oczekiwaniami innych, lecz intuicją i sympatią. Powinny to być osoby godne zaufania, dobrze zorganizowane, na których można polegać i które nie pozwolą nam się denerwować w tak istotnym dniu.

Zadania świadka.

Do obowiązków świadka należy zazwyczaj odpowiedzialność za obrączki, a głównie dostarczenie ich w odpowiednim czasie do rąk urzędnika lub księdza. Ponadto, zajmuje się organizacją wieczoru kawalerskiego ( niewątpliwie najciekawsze zajęcie). Jeżeli Para Młoda decyduje się na listę prezentów ślubnych, to właśnie do obowiązków świadka należy jej prowadzenie. W dniu ślubu na świadku spoczywa odpowiedzialność za pomoc w ubraniu Pana Młodego, na weselu zaś doglądanie terminowych dostaw alkoholu. Niekiedy także jest osobą wyznaczoną do kontaktu z obsługą sali w sprawie chociażby rozliczenia kosztów wesela lub konsultacji odnośnie czasu podawania potraw. Miłym gestem jest również wzniesienie uroczystego toastu  za zdrowie Pary Młodej podczas wesela.


źródło: własne


pinterest.com


Obowiązki świadkowej.

Druhna z kolei pomaga Pannie Młodej nie tylko w wyborze sukni ślubnej, dodatków i konsultacjach z kosmetyczką i fryzjerem, ale także w kościele lub urzędzie dba o wygląd sukni i welonu, a podczas przyjęcia weselnego poprawia makijaż i fryzurę. Ponadto, świadkowa powinna zadbać o kosmetyczkę z niezbędnymi produktami, które w dniu ślubu zaoszczędzą przykrych niespodzianek. Podobnie jak w przypadku drużby, druhna zajmuje się organizacją wieczoru panieńskiego. Dobrym wyjściem jest udanie się świadkowej wraz z Panną Młodą na zabiegi pielęgnacyjne, przy czym wspólnie spędzony czas  można przeznaczyć na omawianie spraw związanych z weselem. Oczywiście dbając o wygląd Panny Młodej, druhna nie może zapomnieć o swoich nienagannym wizerunku, a równocześnie nie może urodą i ubiorem przyćmić Panny Młodej.


źródło: własne


pinterest.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz